Bakan Bilgin’den “müjde”… Emeklilere “refah payı” verilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk ekranlarında yayınlanan Açık ve Net programında açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, “7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere, en düşük emekli maaşı alanlar ile aradaki makasın kapanmaması için refah payı verilecek.” ifadelerini kullandı. Bakan Bilgin ayrıca EYT’deki son durumu da açıkladı.

İşte Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları:

“Dün Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi açıldı. Benim için heyecan verici olay. Ben Demir Yolları Genel Müdürüydüm. İlk projeyi hazırladım. Ankara’dan Eskişehir İnönü mevkiine kadardı. Çok uğraştım ve o çalışmayı tamamladım. Proje hazırlandı. Benden sonra Binali Bey bakan oldu. Benim yerime Demir Yolları Genel Müdürü arkadaşımız geldi.

Dün açılan Sivas-Ankara demir yolunda bütünüyle yerli raylar kullanıldı. Bu proje tamamen yerli raylarla yapıldı.

“BEN GENEL MÜDÜR İKEN RAY ÜRETİLMİYORDU”

Ben 2000 yılında genel müdür iken Türkiye’de ray üretilmiyordu. Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın Genel Müdürü Sencer Bey’in demir yollarına borcu vardı, 2000 krizi gelmişti. Zor durumdaydılar. Bana geldiler ‘Bizim” size şu kadar borcumuz var, biz bunu ödeyecek durumda değiliz, Karabük Demir Çelik Fabrikası batıyor, bunu bizden istemeyin, erteleyin’ dedi. Ben de onlara ‘Siz bize yerli ray üretin ben sizin bu borçlarınızı ortadan kaldırayım’ dedim. Sencer Bey rahmetli oldu.

O gün Türkiye’de ilk rayları gittim törenle aldım. Arkasından Karabük Demir Çelik Fabrikası Avrupa’nın en büyük ray üreticilerinden biri oldu.

Dün açıklandı, ‘Bu yolda tamamen yerli ray uygulanmıştır’ dendi. Müthiş heyecan duyduğumu sizinle paylaşmak isterim.

EYT’de deprem bölgesinde müracaat edenlere öncelik verdik. İlk uygulamalar orada yapıldı.

“AYDA 30 BİN KİŞİYE EMEKLİLİK BAĞLANIYORDU BU RAKAMI 130 BİNE ÇIKARDIK”

Şimdi 1 milyon kişi yaklaşık ilk maaşını aldı. Alamayanların kaybı yok. Hak etme günlerine göre, prim gün sayıları doldurma sayılarına göre her gün işlem yapılıyor.

Ayda yaklaşık 30 bin kişiye emeklilik bağlanıyordu. Şimdi biz bu rakamı 120 bine 130 bine çıkardık. Bizim SGK personelimiz büyük bir hazırlık yaptı. Gecelerini gündüzlerine katarak çalıştılar.

TBMM jest yaptı, onların fazla mesailerini artırdı. Müthiş çalıştılar. 1 milyona giden rakam yaptılar. Gecikenler endişe etmiyorlar, çünkü birikmiş olarak alacaklar.

“TAŞERON İŞÇİLERE SÖZ VERDİM”

Mazaret ve tayin gibi sorunlar çözülebilir, onların imkanları var. Taşeron işçiliği konusunda çalıştık. Her bir konuyu bir dosya çalışmasıyla çalıştık. Bütün dosyaları kapata kapata gittik. Dosyalarımızdan biri de taşeron işçiliğiydi. Deprem oldu, çalışmalara ara verdik.

En son oturuma geçici işçileri yetiştirdik. Taşeron işçilere söz verdim. Önümüzde duruyor, bunu Meclis’i açar açmaz gerçekleştireceğiz. Seçime endeksleyerek konuşmuyorum. Seçimi zaten biz kazanacağız. Ben olurum veya bir başka arkadaşım olur.

7 bin 500 liranın üzerinde maaş alan emeklilere, en düşük emekli maaşı alanlar ile aradaki makasın kapanmaması için refah payı verilecek.

Akademisyen maaşlarına düzenleme yapacağız.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir