İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab istifa etti

İngiltere’de Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, kendisine yönelik zorbalık iddialarına ilişkin bir soruşturmanın sonuçlanmasının ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bağımsız araştırmacı Adam Tolley tarafından yürütülen Raab hakkındaki inceleme, onun dışişleri bakanı, Brexit bakanı ve adalet bakanı olarak görev yaptığı sıradaki davranışlarıyla ilgili sekiz resmi şikayeti ortaya koydu.

Raab, Twitter’da yayınladığı istifa mektubunda, resmi bir soruşturmanın kendisine yöneltilen bazı iddiaları haklı bulmasının ardından istifa etmeye karar verdiğini açıkladı.

Raab, “Soruşturmayı ben istedim ve herhangi bir zorbalık bulgusuna ulaşılması halinde istifa edeceğimi taahhüt ettim. Sözümü tutmanın önemli olduğuna inanıyorum. Bana yöneltilen iddiaların ikisi hariç hepsini reddediyorum. Dört buçuk yıl boyunca bir kez bile kimseye küfür etmedim bağırmadım, bir şey fırlatmadım ya da kasıtlı olarak kimseyi küçümsemeye çalışmadım.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rabb, raporun ayrıca “zorbalık eşiğini bu kadar düşük tutarak tehlikeli bir emsal teşkil ettiğine” inandığını belirtti.

DOMINIC RAAB KİMDİR

25 Şubat 1974’te İngiltere’nin Buckinghamshire kentinde doğan Dominic Raab, Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Cambridge Üniversitesinde Uluslararası Hukuk alanında Clive Parry Ödülü’nü kazandı ve yüksek lisans derecesi aldı.

Raab Theresa May hükümetinde bir dönem, İnsan Hakları Bakanlığı ve Aile Bakanlığı yaptı. Raab, 15 Eylül 2021 tarihine kadar Boris Johnson hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Brexit’in sıkı savunucularından olan Raab, Liz Truss’ın başbakan olmasıyla Başbakan Yardımcılığı ve Adalet bakanı görevlerini bırakan Raab, Rishi Sunak’ın başbakan olmasıyla bu görevlerine tekrar döndü.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir