SPK, 5 kişiye borsada işlem yasağı getirdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler nedeniyle 5 kişiye 6 ay süreyle işlem yasağı getirdi.

SPK’nin 28 Temmuz tarihli bülteninde yer alan kararda, Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/2 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunduğu belirtildi.

İlgili maddede, “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar” ifadeleri yer alıyor.

Kararda “yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi” amacıyla Murat Özdemir, Ümmet Baki Özdemir, Yusuf Abdioğlu, Emine Özdemir ve Tüba Almaç hakkında 31 Temmuz’dan itibaren başlamak üzere borsalarda 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanacağı duyuruldu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir