TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Dolarda ve faizde istikrar devam edecek

ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci enflasyon raporunu sundu.

Ankara’da sunum gerçekleştiren Kavcıoğlu, enflasyon tahminlerinde değişikliğe gitmeyerek, 2023 yıl sonu tahminini yüzde 22,3, 2024 yıl sonu tahminini de yüzde 8,8’de sabit tutulduğunu bildirdi.

Kavcıoğlu, sunumunda küresel ekonomiden ve Türk ekonomisinin geldiği aşamadan bilgiler vererek, gelecek dönem için ulaşılmasının beklendiği hedefleri aktardı.

Basının sorularını yanıtladı

Sunumun ardından basının sorularını cevaplandıran Şahap Kavcıoğlu, politika faizinin Türkiye’de belirleyici konumda olduğunu belirterek, dolarda ve faizde istikrarın devam edeceğine ve dolarizasyonun bitirileceğine vurgu yaptı.

“Liralaşma Stratejisi kararlılıkla uygulanmaya devam edilecek”

Kavcıoğlu sunumunda da faize değinerek şöyle konuştu:

Önümüzdeki dönemde sürdürülebilir ve kalıcı fiyat istikrarı perspektifiyle oluşturulan Liralaşma Stratejisi kararlılıkla uygulanmaya devam edecektir. Politika faizlerimizi, ekonominin içinde bulunduğu dengeyi ayrıntılı olarak analiz ederek üretim kapasitesinin gelişimini sağlayacak düzeyde belirlerken, hedefli kredi politikası ve likidite araçlarımızla da amaçladığımız parasal aktarımın sağlıklı şekilde işlemesini sağlayacağız.

İkili kur sistemi

Uygulamalara bütüncül bir şekilde bakılması gerektiğini aktaran Kavcıoğlu, son dönemde ikili kur sistemini gündeme getirildiğini belirterek, “İkili kur sistemi var, yeniymiş gibi alevlendirerek yanlış.” yorumunda da bulundu

“Bankacılığımız güçlü”

Şahap Kavcıoğlu, açıklamalarında politika faizi doğrultusunda bankacılık alanında güçlü bir seyir olduğunu ifade etti.

“İşleyen bir sistem içinde ‘bu niye işliyor’ der gibi soruluyor”

Gazetecilerin Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile ilgili sorularını yanıtlayan Kavcıoğlu, yapılan çalışmaların getirisinin olumlu olduğunu ve kamuoyunda KKM ile ilgili olumsuz yorumlara bir anlam veremediği belirterek şu şekilde konuştu:

2013’lerde alınan dolarizasyonu yaşayanların kur korumalı hesabı savunanları anlamıyorum. Sanki riskli bir alana götürüyormuşuz gibi bir algıyı görüyorum. Çıkışın nasıl olduğunu yaşadık. İşleyen bir sistem içinde ‘bu niye işliyor’ der gibi soruluyor. Bankacılık sisteminin eksiği var, dolambaçlı yolları var ama sistem işliyor. Hedeflerimizi verdik. Bankacılık nerelere gideceğini biliyor. Ve bu da bizim bankacılık sektöründeki gücümüzü gösteriyor. Bankacılık iyi durumda.

“Merkez Bankası’nın rezervleri çok güçlü”

Neye dayanıyorlar bilinmez. Halkımız bunlara itibar etmez. Bu yalan haberlere karşı hukuk süreci de başladık. Buradan kimseye ekmek çıkmaz. Türkiye, çok güçlü. Merkez Bankası’nın rezervleri çok güçlü. Kimse vatandaşın kazancı ile oynayamaz.

“Bunlar hayal değil, bunlar gerçekler”

Kavcıoğlu, sorulan sorular üzerine “Twitter gazetecileri”ne seslendiğini söyleyerek, sunumunda gösterdiği tabloları kastederek şu sözleri sarf etti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir