Yapay zeka bu kez menemene el attı: ChatGPT menemen soğanlı mı olur soğansız mı sorusuna bakın ne yanıt verdi…

Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden olan menemen, yıllardır bir tartışmayla da karşı karşıya. Menemen soğanlı mı olur yoksa soğansız mı sorusu sürekli sorulup duruyor. Derin sohbetlere de konu olan ve Adile Naşit ile Münir Özkul’un turşuya sirke mi konur yoksa limon mu tartışması kadar keskinleşen bu durumdan yapay zeka da payını aldı.

Yapay zeka robotu olan ChatGPT, bu kez menemenin soğanlı mı yoksa soğansız mı olacağını cevapladı. Peki yapay zekaya göre menemen nasıl olmalı?

Yapay zekanın soruları bitmiyor

Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen sohbet robotu (chatbot) olan ChatGPT-4, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Elon Musk, Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, Stability AI CEO’su Emad Mostaque, DeepMind araştırmacıları gibi yapay zeka sektörü yöneticisi ya da uzmanı 1124 kişi tarafından imzalanan açık mektupta, GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin geliştirilmesine 6 aylık ara verilmesi çağrısı yapılmıştı.

Ne kadar ileri gitmesi gerektiği sorgulanıyor

Mektupta yer alan soruda, çağdaş yapay zeka sistemlerinin genel görevlerde insanlarla rekabet edecek konuma geldiği ifade edilmişti. Sayıca üstün ve zeka olarak ileri bir konuma gelebilecek, insanların her anlamda önünde olan ama insan olmayan zihinler geliştirmenin gerekliliği üzerinde durulmuştu.

Peki yapay zeka ne diyor?

Yapay zeka menemen konusunu ciddiye almış olacak ki uzun bir cevap ile insanları aydınlattı. İşte menemenin soğanlı mı yoksa soğansız mı olacağına dair yapay zekanın cevabı…

“Menemen, Türk mutfağına ait bir yemektir ve ana malzemeleri arasında yumurta, domates ve biber bulunur. Soğanın, menemene eklenip eklenmemesi kişisel tercihe bağlıdır. Bazı insanlar menemenlerine soğan eklerken, bazıları da eklemeyebilir.

Menemen yaparken, soğanın kullanılması menemenin lezzetini artırabilir. Soğanın tatlılığı, domatesin ekşi tadıyla iyi bir denge oluşturabilir. Ayrıca, soğanın menemene lezzet katmasının yanı sıra, sağlık açısından da faydaları bulunur. Soğan, antioksidanlar ve C vitamini gibi besin maddeleri bakımından zengindir ve sağlıklı bir diyet için önemli bir bileşendir.

Ancak, bazı insanlar soğanın tadını sevmediği için menemenlerinde kullanmazlar veya alerjik reaksiyonları olabilir. Bu nedenle, menemenin soğanlı mı yoksa soğansız mı yapılacağı, kişisel tercihlere bağlıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir