İsrail’e yeni suçlama: Gazzelilerden organ çaldılar

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 83’üncü gün geride kalırken İsrail ordusu, birçok savaş suçu iddiasının yanı sıra şimdi de organ hırsızlığı suçlamalasıyla karşı karşıya. Gazze medya ofisi, İsrail ordusunun 27 Ekim’de başlattığı kara harekâtında öldürüp el koyduğu 80 Filistinliye ait cenazenin, organları eksik bir şekilde kendilerine teslim edildiğini açıkladı.

SORUŞTURMA TALEP EDİLDİ

Önceki gün Birleşmiş Milletler aracılığıyla Kerem Şalom Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen teslim sonrası naaşların incelendiğini belirten Filistinli yetkililer, şehitlerin yüz hatlarının önemli ölçüde değiştiğini, bunun öldürülen kişilerin hayati organlarının çaldıklarının bir göstergesi olduğunu öne sürdü. Açıklamada, İsrail’in onlarca cesedi daha elinde tuttuğu belirtilirken, Filistinlilerin cenazelerinin kaçırılması ve organlarının çalınmasına ilişkin bağımsız uluslararası bir komite kurulması çağrısı yapıldı.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları nedeniyle hastaneler yaralılarla dolup taşıyor.

DAHA ÖNCE DE KONUŞULDU

Filistinlilerin İsrail’i ‘organ hırsızlığı’ ile suçlaması ilk kez dillendirilmiyor. Cenevre merkezli Euro-Med İnsan Hakları İzleme Örgütü de Gazze’de bazı cesetleri inceleyen tıp uzmanlarının raporlarını takiben, Filistinli cesetlerden organ çalınmış olabileceğine dair endişeler olduğunu bildirmişti. Sivil toplum kuruluşu, İsrail güçlerinin Gazze’nin kuzeyindeki El Şifa ve Endonezya hastaneleri ile toplu mezarlardan çıkarttığı cenazelere el koyduğunun belgelendiğini aktarmıştı. Tıp uzmanlarının incelemesinde karaciğer, böbrek ve kalp gibi hayati organların yanı sıra koklea ve korneaların da kayıp olduğu tespit edilmiş, bu durum potansiyel organ hırsızlığının ‘kanıtı’ olarak nitelendirilmişti.

KİTABA KONU OLMUŞTU

İsrailli doktor Meira Weiss, ‘Over Dead Bodies’ (Ölü Bedenlerin Üzerinde) adlı kitabında, öldürülen Filistinlilerden alınan organların, İsrail üniversitelerinin tıp fakültelerinde tıbbi araştırmalarda kullanıldığını ve Yahudi-İsrailli hastaların bedenlerine nakledildiğini yazmıştı. İsrail’deki Abu Kabir Adli Tıp Enstitüsü’nün eski müdürü Yehuda Hess de akrabalarının bilgisi veya onayı olmadan belirli bir süre boyunca ölü Filistinlilerden insan dokuları, organları ve derilerinin çalındığını İsrail medyasına verdiği bir röportajda itiraf etmişti.

TOPLU MEZARA GÖMÜLDÜLER

İsrail ordusunun kara harekâtı sırasında ölen ve İsrail tarafına götürüldükten sonra önceki gün teslim edilen 80 Filistinlinin cenazesi Gazze’de Tel el Sultan Mezarlığı’nda toplu mezara defnedildi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı cenazeleri önceki gün Gazze’nin güneyindeki İsrail kontrolündeki Kerem Şalom geçidinden teslim aldı. Bir konteyner içinde teslim edilen cesetlerin bazılarının bütün halde, bazılarının parçalanmış bazılarının da çürümüş olduğu bildirildi. Kimliği meçhul naaşlar, kimliklendirme yapılmadan buldozerin açtığı toplu mezara gömüldü. Filistinli Dr. Mervan el-Hams, cesetlerde olası savaş suçlarını araştıracaklarını söylemişti. İsrail’in söz konusu cesetleri aralarında Hamas’ın rehin aldığı İsrailliler olup olmadığını anlamak için İsrail’e götürdüğü belirtiliyor. İsrail, Gazze’de bazı hastanelerin yanına açılan yeni mezarları buldozerleri kazarak cesetleri ortaya çıkarmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir