Kadının sesi sahneden yükselecek

AtölyeKültür Sanat organizasyonu ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek kadın temalı tiyatro festivali olan “Kadın Oyunları Festivali” bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Her yıl farklı kadın oyunlarından etkileyici bir seçki sunan festival komitesi, bu yıl da belirlediği oyunları toplam 6 şehir ve ilçede peş peşe tiyatroseverlerle buluşturacak.

Bu yılki festival programında Ben Rosa Luxemburg, Mavi Müzikhol, Şatonun Altında, Mutlu Bir Romanın Aşk Hikayesi, Disko Topu, Bir Tatlı Kaşığı Çamur ve Uysal Kadın adlı oyunlar yer alacak.

‘ÖZENLE SEÇİLDİ’

Festival direktörü Hasan Aldemir yaptığı açıklamada, titizlik bir çalışmayla belirlendiğini ve gerçekten kadın konusunu nitelikli ele alan tiyatro oyunlarını her türlü popülariteden uzak, festivalin içeriğine uygun olma koşuluyla seçtiklerini vurguladı. Aldemir, son zamanlarda neredeyse tek kriter haline gelen tiyatro oyunlarında hangi ünlünün oynadığından ziyade metin üslubu, reji, konu ve oyunculuk performansının festival yönetimi ve izleyicisi tarafından baz alındığını belirterek, festivalin nitelikli bir tiyatro izleyicisine ulaştığını ve bundan da son derece mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Festival, geçtiğimiz yıl gelirinin bir bölümünü depremden etkilenen kız çocuklarının eğitim masrafları için bağışlamıştı.

ANKARA’DA BAŞLAYACAK

Kah eşit bir dünya kurma mücadelesi veren kah erkek egemen eğlence kültüründe ayakta kalmaya çalışan kah toplumun farklı gerekçelerle farklı şekillerde ötekileştirdiği kadınlara odaklanan oyunların yer aldığı festival, 19-22 Şubat’ta Ankara, 24-29 Şubat’ta Aydın, 1-5 Mart’ta Bandırma, 6-10 Mart’ta Konyaaltı, 11-15 Mart’ta Çanakkale ve son olarak 23-27 Mart’ta da Ayvalık’ta gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir