Nahçıvan’a kritik ziyaret! Erdoğan ve Aliyev görüşecek

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Karabağ’a yaptığı antiterör operasyonunun ardından bugün Nahçıvan’a gidiyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine gerçekleşecek ziyaretin ana gündeminde Zengezur Koridoru’nun açılması da yer alıyor.

Azerbaycan, 19 Eylül’de Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek amacıyla antiterör operasyonu başlatmış, Karabağ’daki yasa dışı Ermeni silahlı güçler 24 saat süren operasyon sonrasında silah bırakmıştı.

Azerbaycan, ateşkesin ardından Karabağ Ermenilerinin temsilcilerini entegrasyon konularını görüşmek üzere Yevlah şehrine davet etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu önemli gelişmelerin ardından Nahçıvan’a kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Erdoğan-Aliyev görüşmesinde öncelikli olarak, Azerbaycan’ın Karabağ operasyonu sonrası Ermeni ayrılıkçı grupların silah bırakma süreci ve Karabağ’daki Ermeni nüfusun Azerbaycan’a entegrasyonu ile Nahçıvan ve Azerbaycan’ın kara bağlantısını sağlayarak Türkiye-Azerbaycan arasında kesintisiz gidişi mümkün kılacak Zengezur Koridoru’nun açılması konularının ele alınması bekleniyor.

BORU HATTI TEMELİ

Nahçıvan ziyaretine ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan da yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Aliyev arasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ikili ilişkileri ele alınacak, Karabağ’daki son gelişmeler başta olmak üzere güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacaktır” ifadelerine yer verildi. Erdoğan’ın ziyareti kapsamında ayrıca, Aliyev ile birlikte, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın temel atma törenine katılacağı ve modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi’nin açılışını da gerçekleştireceği kaydedildi.

SİLAHLARINI BIRAKAN ERMENİLERE AF PLANI

Cumhurbaşkanı Aliyev’in dış politika danışmanı Hikmet Hacıyev, ülkesinin Karabağ’da silah bırakan Ermeni savaşçılara af çıkarmayı planladığını ancak bazı askeri birimlerin direnişi sürdüreceğini söyledi.  Hacıyev, Azerbaycan’ın, Ermenilerin Karabağ’a barışçıl bir şekilde yeniden entegrasyonunu istediğini belirtti. Rus ajansları, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, Ermenilerin Karabağ’da kalabilmelerini umduğunu söylediğini aktardı. Paşinyan, Erivan’ın bölgeden gelenleri kabul edeceğini, toplu yerleşimin ancak Karabağ Ermenilerinin orada kalmasının imkânsız hale gelmesi durumunda gerçekleşeceğini vurguladı.

ALİYEV VE PAŞİNYAN 5 EKİM’DE GÖRÜŞECEK

Dağlık Karabağ’da ateşkesle sonuçlanan operasyonun ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın 5 Ekim’de İspanya’da bir araya gelecekleri bildirildi. Grenada’daki görüşmeye Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de katılacağı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir