Rug Pull Alarmı: ORDI Taklitçisi Bu Altcoin Yatırımcıları Şaşkın!

Ordinals 2023 yılında kripto topluluğu arasında ilgi odağı oldu. Ancak, her yeni anlatı dolandırıcıları da dolandırıcılık tokenları yaratmaya ve habersiz yatırımcıları dolandırmaya motive ediyor. Ordinal DEX (ORDEX) tokenı, ekibin bir rug-pull işlemi gerçekleştirmesiyle sıfıra düştü. Altcoin fiyatındaki bu çöküş bir saatten kısa bir süre içinde gerçekleşti.

Bu altcoin ekibi rug pull gerçekleştirdi: 70.000 dolardan fazla kayıp var!

On-chain dedektif PeckShield, bugün ilgi çekici bir rug pull olayını tespit etti. PeckShield, 0xea81 ile başlayan bir adresin, yaklaşık 70.600 dolar değerinde 30,96 Ethereum (ETH) karşılığında bir katrilyon ORDEX tokenı takas ettiğini paylaştı. Bunun ardından, token Uniswap’ta bir saatten kısa bir süre içinde 0’a düştü. PeckShield konu hakkında takipçilerine şu açıklamayı yaptı:

PeckShieldAlert Ordinal Dex (ORDEX) %100 düştü. 0xea81…9e31 adresi 1.000.000.000.000 ORDEX’i 30,96 ETH (yaklaşık 70,6 bin dolar ile takas etti. No: Rug pull tokeni yasal olanlarla aynı adı kullanıyor.

Ordinal Dex (ORDEX) bir DEX platformu olan Uniswap’ta işlem görüyor. Altcoin fiyatı kısa süre içinde sıfıra indi.

ORDEX/USD. Kaynak: CoinMarketCap/TradingView

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere daha önce, bu tür olaylar kripto dünyasında hiç de nadir değil. En son, 7 Aralık’ta sahte bir GEMINI token ile benzer bir olaya tanık olduk. PeckShield, kötü aktörlerin 4,2 katrilyon GEMINI tokenini 133,97 Wrapped Ethereum’a (WETH) dönüştürdüğünü bildirdi. Böylece dolandırıcıların, bir rug pull işlemi gerçekleştirdiğini belirtti.

Kripto piyasasında oldukça dikkatli olmak gerekiyor!

Bazen dolandırıcılar, meşru altcoin projeninkine benzer şekilde yazılan isimler ve simgeler kullanıyor. Uzmanlara göre, dolandırıcılar bunu daha fazla kişiyi ağlarına düşürmek amacıyla yapıyor. Örneğin, Islamic Coin’in (ISLM) ISLAMIC ticker’ına sahip sahte bir projesi BNB Chain’de işlem görüyordu. Ardından, 11 Ekim’de, dolandırıcılar bir katrilyon ISLAMIC’i boşaltarak 150.000 doların üzerinde para çaldı.

Merkezi olmayan borsaları kullanırken, yatırımcıların coinleri doğru ticker sembolleriyle alıp almadıklarını çapraz doğrulamaları gerekiyor. Belirli kripto veri toplama platformları, belirli bir altcoin tokenlerinin nerede listelendiği hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor. Dahası, piyasa değeri son derece düşük olan tokenlarde rug pull olasılığı oldukça yüksektir. Dolandırıcıların bu tür tokenların fiyatlarını kolayca manipüle etmeleri mümkün. Ayrıca bu tür tokenler daha yüksek volatilite görüyorlar. FOMO’yu kullanan aktörler, ağlarına düşürdükleri tecrübesiz yatırımcıları ve traderları bu şekilde dolandırıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir