‘Tatilini akraba, arkadaş evinde yapanlar şimdiden rezervasyon yaptırsın, açıkta kalabilirler’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon rakamlarına göre son bir yıl içinde en fazla otel ve lokanta fiyatları arttı. Otel ve tatil köylerinde fiyatlar el yakıyor. Dövizdeki yükseliş de yurt dışı seyahatleri pahalı hale getirdi.

Avantajix.com’un araştırmasına göre, artık 4 kişilik ailenin mütevazı otellerde bile bir haftalık tatili için 6 rakamlı faturalar ödeniyor. Lüks otellerin özel odalarında bu rakamlar milyon liralara kadar yükseliyor.

Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, birkaç yıl önce evde tatil yapanların oranının yüzde 55-60 civarındayken, bu yıl oran yüzde 80’in üzerine çıktığını belirterek, “Fiyat artışları sürdükçe bu oran daha da artacak; otel, tatil köyleri ağırlıklı olarak yabancılara hizmet verir duruma gelecek. Tatilini akraba, arkadaş evlerinde geçireceklere önerimiz rezervasyonlarını şimdiden yaptırsınlar. Talep bu yıl da artacağından akraba, arkadaş evi ayarlamakta gecikenler, yaz döneminde açıkta kalabilirler. Aslına bakılırsa akraba, arkadaş evinin giderleri de ancak otellerle kıyaslandığında ucuz geliyor. Yoksa yol gideri, artı yemek ve ortak giderlere katılım, birkaç asgari ücrete eş değer masraf gerektiriyor.”

Güçlü Kayral, “ben tatilimi konaklama tesislerinde yaparım” diyenlere de şu önerilerde bulundu:

“Erken rezervasyon her zaman önemli. İçinde bulunduğumuz aralık ayı, erken rezervasyonda en uygun fiyatların verildiği aydır. Bundan sonra fiyatlar her ay artacaktır. 7-8 ay sonrasının tatil planlaması yapılamıyorsa tatil sitelerinin son dakika fırsatları ile fırsat sitelerinin sunduğu avantajlar takip edilmeli. Bazen bu sitelerden erken rezervasyonun bile altında fiyat bulmak mümkün. İnternetteki karşılaştırma siteleri mutlaka kullanılmalı, yabancı tatil siteleri takip edilmeli.

Satın almalar para iadeli alışveriş siteleri üzerinden yapılırsa kazanılacak nakit para ile tatil çok daha ucuza gelebilir.

Ulaşım çok pahalandı. Bu nedenle ulaşım dahil seçenekler özellikle tercih edilmeli. Özellikle uçakla seyahatlerde ucuz otel bulunsa dahi, uygun fiyatlı uçak bileti bulunmazsa tatilin aile bütçesine vereceği hasar ciddi olabilir.

Tatile ayrılan bütçe artık yıllık harcamalar arasında en büyük kalem haline geldi. Bu tür bir harcamayı yaparken her olasılık düşünülmeli, rezervasyonlarda mutlaka ücretsiz iptal seçeneği olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir